مقام ارشد روسیه: واشنگتن، جهان را بی‌ثبات می‌کند

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز سه‌شنبه در واکنش به اطلاعاتی درباره تصمیم چین به تعلیق واردات برخی تولیدات غذایی از تایوان گفت: آمریکا وضعیت جهان را بی‌ثبات می‌کند.

به گزارش رویداد اقتصادی از ایرنا، خبرگزاری تاس نوشت: چین در واکنش به سفر احتمالی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تایپه، این تصمیم را اتخاذ کرده است.

زاخاروا در پیامی تلگرامی با اشاره به سفر تحریک‌آمیز احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان و ایجاد تنش های جدید در آسیا نوشت: واشنگتن جهان را بی ثبات می کند. در دهه های گذشته حتی یک مناقشه در جهان هم به طور کامل حل‌وفصل نشده و در عین حال اقدامات تحریک‌آمیز زیادی برای ایجاد مناقشه‌های جدید انجام شده است..

روزنامه «زونگیو شیبائو» (Zhongguo Shibao) گزارش داده پلوسی در ساعات پایانی امروز سه شنبه به همراه هیاتی متشکل از۶ نفر از نمایندگان حزب دموکرات وارد تایپه پایتخت تایوان می شود. پیش بینی می شود که یک هواپیمای نظامی آمریکایی به سمت شمال جزیره بر فراز سواحل شرقی آن پرواز کند و ارتش تایوان در حال تشدید تدابیر امنیتی در آن قسمت از منطقه است.

این اولین سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تایوان در ۲۵ سال گذشته است.

پکن بارها درباره دیدار پلوسی به تایوان هشدار داده و گفته این سفر پیامدهایی خواهد داشت و چین نیز اقدامات سختگیرانه ای علیه آن اعمال خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، روزنامه فایننشال تایمز نیز از سفر پلوسی به تایوان در روز چهارشنبه خبر داده و نوشت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به مقامات ارشد این کشور گفته پلوسی را در جریان تهدیدهای این سفر قرار دهند اما ظاهرا پلوسی مصمم است آن را انجام دهد.

پلوسی، جو بایدن را در موقعیتی نامناسب قرار داده است.   پلوسی  و کارکنانش اصرار دارند که رییس مجلس نمایندگان آمریکا به عنوان رئیس شاخه ای جداگانه اما در جایگاه برابر در دولت واشنگتن، حق دارد به هر مقصدی که می خواهد سفر کند.

 تایوان بزرگترین نقطه چالش در روابط ایالات متحده و چین است.

حضور نیروهای نظامی چین در حریم هوایی و آب های نزدیک تایوان در چند سال گذشته تهاجمی تر شده است و خطر درگیری را افزایش داده است.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha