معاون وزیر نفت خبر داد:

درآمد ۲۶میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۱/ هدفگذاری تولید ۸۰میلیون تن محصول پتروشیمی

معاون وزیر نفت با اشاره به هدفگذاری تولید ۸۰ میلیون تن محصول پتروشیمی در سال جاری، گفت: سال گذشته نزدیک به ۶۵ میلیون تن محصول پتروشیمی تولید شده که در مجموع ۲۶ میلیارد دلار درآمد داخلی و صادراتی به همراه داشته است.

به گزارش رویداد اقتصادی، «مرتضی شاهمیرزایی» در نشست خبری با اشاره به شعار سال به نام «مهار تورم، رشد تولید» افزود: یکی از مهمترین مخاطبان این شعار صنعت پتروشیمی است.

وی با بیان اینکه اگرچه در مهار تورم اختیارات ما زیاد نیست اما تلاش شد تا در کمیته تخصصی پتروشیمی نقش آفرینی کند، ادامه داد: بر اساس تصویب هیات وزیران و جلسه با رییس جمهوری نرخ تسعیر ارز برای فروش محصولات پتروشیمی در بورس ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد.

شاهمیرزایی تاکید کرد: از آنجا که نرخ تسعیر ارز در معاملات هفته نخست بورس بالاتر از این رقم بود، هر دو طرف معامله باید تصمیم بگیرند که معاملات پا برجا بماند یا بازنگری شود. البته این موضوع از اختیارات ما خارج است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره اینکه کارنامه صنعت پتروشیمی در سال گذشته موفق بوده، گفت: امسال نیز از حیث تولید، آماده سازی طرح ها و تامین ارز کشور تلاش خواهد شد.

وی با بیان اینکه صادرات فعال محصولات پتروشیمی در دستور کار قرار دارد، افزود: صادرات محصولات پتروشیمی با نام ایران انجام خواهد شد.

شاهمیرزایی با تاکید بر اینکه صنعت پتروشیمی، صنعت نخست کشور است، اضافه‌کرد: ذخایر نفت و گاز پشتوانه بلندمدت این صنعت و مزیت اصلی آن است.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: تلاش شد با وجود اینکه تحریم‌های جدید به وجود می آید از این مرحله عبور کنیم.

وی با اشاره به اینکه تا رسیدن به استقلال کامل راه آسانی نداریم، گفت: اکنون در ساخت مجتمع های پتروشیمی ۷۵ تا ۸۰ درصد متکی به توان داخلی هستیم و ۲۵ درصد وابستگی داریم. برای رسیدن به خودکفایی کامل برنامه منسجمی را با مراکز تولید علم پیگیری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۲۷ میلیون تن محصول پتروشیمی ایران به نقاط هدف صادر شد، گفت: درآمد ارزی صنعت پتروشیمی از محل صادرات محصولات ۱۶ میلیارد دلار برآورد می شود که از این میزان نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار در سامانه نیما و پس از آن در مرکز مبادله طلا و ارز عرضه شده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: این ارزهای صادراتی برای استفاده سایر بخش های اقتصادی کشور مورد استفاده قرار گرفته و در شرایط نوسان قیمت ارز کمک بزرگی کرده است.

وی، میزان فروش داخلی محصولات پتروشیمی در بورس را ۱۲ میلیون تن عنوان کرد و ادامه داد: درآمد پتروشیمی‌ها از این محل نیز ۱۰ میلیارد دلار است.

شاهمیرزایی با تاکید بر اینکه با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب و شعار سال، برنامه کشور مهار تورم و رشد تولید است، گفت: در این مسیر باید به سمت ارتقای بهره وری حرکت کنیم.

وی تصریح کرد: دیدگاهی وجود دارد که اگر محصولات پتروشیمی با نرخ رسمی و مبادله ای پتروشیمی در بورس عرضه شود تاثیری بر تورم ندارد و از همین رو در هفته نخست معاملات محصولات پتروشیمی در بورس نرخ تسعیر ۳۶ هزار و ۴۰۰ تومان مورد استفاده قرار گرفت، اما بعد از آن با تصمیم دولت نرخ تسعیر برای عرضه محصولات پتروشیمی به همان نرخ گذشته یعنی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان بازگشت و در این مسیر تابع تصمیمات بالادستی هستیم.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه سال گذشته از تولید ۶۵ میلیون تن محصول پتروشیمی در کشور عبور کردیم، گفت: امسال با توجه به برنامه های پیش رو و در صورتی که کمبود خوراک در زمستان نداشته باشیم، تولید ۸۰ میلیون تن را به ثبت می رسانیم.

وی ادامه داد: امروز سیاست این است که تولید نفت خام را به مرز چهار میلیون بشکه در روز برسانیم و این کار بخشی از خوراک پتروشیمی ها که از ان جی ال ها و جمع آوری گازهای همراه تولید می شود را تامین خواهد کرد.

 

شاهمیرزایی تاکید کرد: در سال ۱۴۰۲ بر اساس برنامه‌ریزی ها ۱۰ واحد جدید پتروشیمی آماده بهره برداری خواهد بود که امیدواریم تا پیش از دهه فجر همگی آنها به بهره برداری برسد که در این صورت، ظرفیت تولید پتروشیمی ایران از مرز ۹۶ میلیون تن عبور خواهد کرد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha