از سوی وزیر اقتصاد صورت گرفت:

تشریح جزییات لایحه افزایش سرمایه‌ شرکت‌های پذیرفته شده در بورس

وزیر اقتصاد با حضور در مجلس ضرورت حرکت از اقتصاد بانک محور به سمت سرمایه‌محور را تشریح کرد

به گزارش رویداد اقتصادی به نقل از ایلنا، فرهاد دژپسند در جلسه صحن علنی امروز مجلس با اشاره به لایحه پیشنهادی دولت اظهار داشت: برای اینکه به ضرورت لایحه اشاره کنم باید تمام دغدغه‌هایی که امروز در بازار سرمایه به دلیل اقبال پرشور آحاد جامعه به خصوص دارندگان پس‌انداز خرد را پاسخگو باشیم و برای پایداری بازار سرمایه تلاش کنیم.

وی افزود: اقتضای امر این است که در بازار اولیه بورس اقداماتی انجام دهیم که از مسیر درست نیازها برآورده شود. از ابتدای سال تاکنون 30 درصد نقدینگی را بازار سرمایه جذب کرده است اما این اولین گام است نحوه حذف مهم است اینکه آیا نقدینگی در بازار ثانویه می‌چرخد یا بازار اولیه توان جذب آن را دارد.

وزیر اقتصاد تصریح کرد:‌ برای تقویت بازار اولیه با اخذ مصوبات از مراجع صاحب اختیار اقدام می‌کنیم امروز یکی از موارد به صورت دوفوریتی به مجلس تقدیم شد.

وی ادامه داد: یکی از نیازهای فوری ما سرمایه‌گذاری در کنار جذب نقدینگی است و این دو در کنار هم بهترین محیط برای بازار سرمایه است.

وی با بیان اینکه برای افزایش شناوری اجازه لازم را از دولت گرفتیم، افزود: موضوع دیگر الزام شرکت‌های دولتی به عرضه سهام در بورس بوده است. همچنین محدودیت واگذاری و خصوصی‌سازی در بازار سرمایه نیز مدنظر بوده است. قطعا بازارهای دیگر حواشی دارند اما بازار بورس شفاف است و برنامه ما در راستای سالم‌سازی است.

دژپسند گفت:‌ برای رونق عرضه اولیه تسهیلات لازم را ارائه دادیم که بخش خصوصی به سهولت بتواند ورود کند و برای تامین مالی یک محیط امن داشته باشد.

وی تاکید کرد:‌ مصوبه یاد شده نقش طلایی برای افزایش سرمایه واقعی با مشارکت بخش خصوصی حقیقی خواهد داشت.

وی توضیح داد: ما در این مصوبه اعلام کردیم که اختیارات لازم را ارائه دهیم که افراد حقیقی و با سرمایه‌های خرد ورود کنند تا زمینه مشارکت مردم فراهم شود.

وی یادآور شد: همچنین بنا بر این است که هر شرکتی که به افزایش سرمایه مبادرت می‌کند با صرف سهام و رعایت حق تقدم باشد که منجر به افزایش سرمایه‌گذاری و ظرفیت تولید می‌شود.

وی ادامه داد: چنانچه شرکتی از حق تقدم صرف‌نظر کند از امتیاز معافیت مالیاتی برخوردار می‌شود البته انتقاداتی که در این زمینه مطرح شده باید گفت: اهمیت آن این است که منجر به تقویت بازار سرمایه و افزایش سرمایه و همچنین جذب نقدینگی خواهد شد و مسیر نقدینگی از بازار مزاحم به سمت بورس تغییر می‌کند.

دژپسند گفت: در حال حاضر خالص مالیات مثبت است ما با این اقدام مالیات بر عملکرد را از دست می‌دهیم اما چشمه جدید مالیاتی ایجاد می‌کنیم کم شدن 2 هزار میلیارد دلار در برابر 100 هزار میلیارد افزایش سرمایه رقم ناچیزی است این رقم به بازار سرمایه قوام بخشیده و نقدینگی را هدایت می‌کند.

وی با بیان اینکه نقش مصوبه در تحرک اقتصاد بسیار بالاست، افزود: با تمام روش‌ها به افزایش سرمایه‌گذاری اقدام کرده و گام اساسی بر خواهیم داشت. هر چه بازار بورس تقویت شود شفافیت نیز بیشتر می‌شود در واقع لایحه یک تیر با چند هدف خواهد بود.

وی ابراز امیدواری کرد: همانگونه که نمایندگان به دوفوریت رای دادند به کلیات آن نیز که نقش کلیدی در بازار سرمایه هدایت نقدینگی و جلوگیری از رسوب نقدینگی در بازار مزاحم دارد رای دهند تا در اسرع وقت اقدامات لازم انجام شود.

وی یادآور شد: اکنون که فصل تشکیل مجامع است بهترین موقع است که این هدیه را از مجلس داشته باشیم.

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha